Niedziele handlowe 2022. Sklepy obchodzą zakaz handlu w niedzielę

Zakaz handlu w niedzielę jest z nami od marca 2018 roku, jednak duża część Polek i Polaków wciąż nie przyzwyczaiła się do nowych przepisów. Dla wielu osób brak możliwości zrobienia zakupów w niedzielę jest dużym utrudnieniem.

Liczba niedziel handlowych malała z roku na rok. W 2021 na 52 niedziele tylko 7 zostało przewidziane jako handlowe. Są jednak sklepy, które otwierają swoje drzwi przez 7 dni w tygodniu.

W Polsce zakaz handlu w niedzielę, ze względu na panującą sytuację w kraju, oraz ilość punktów przyjmujących pod dachy, pierwszą potrzebę, które są, które są źródłem pozyskiwania klientów do Polski z Ukrainy, zmierzać do nastania złota. Przed minister Marlena Maląg zaapelowała, o czasowe zniesienie zakazu w niedziele, w przypadku województwa podkarpackim i lubelskim.

Niedzielne zakupy można już zrobić w niektórych sklepach takich sieci, jak m.in. Żabka, Biedronka, Auchan, Bi1, Netto, Abra, Castorama, Kaufland, Intermarché i Lewiatan.

Niedziele handlowe w 2022 roku

Niedziele handlowe w 2022 roku

Zgodnie z ustawą o zakazie handlu w niedziele, która weszła w życie 1 marca 2018 roku, w całym 2022 roku przypadanie tylko 7 niedziel handlowych - po jednej niedzieli w styczniu, czerwcu, sierpniu i po dwie niedziele handlowe w kwietniu i grudniu.

Lista niedziel handlowych:

 • 30 stycznia;
 • 10 kwietnia;
 • 24 kwietnia;
 • 26 czerwca;
 • 28 sierpnia;
 • 11 grudnia;
 • 18 grudnia.

Kalendarz JPG

Opis:

 1. Kalendarz 13 planszowy ze zdjęciami Włocławka (okładka + 12 zdjęć).
 2. Format A3 - 297 x 420 mm.
 3. Druk na papierze kredowym o gramaturze 170 g/mkw.
 4. Całość łączona spiralą w kolorze białym, dodatkowo zawieszka do powieszenia kalendarza na ścianie.

Kalendarz PDF

Poniżej możesz znaleźć kalendarze na rok 2022 w formacie PDF, które można z łatwością wydrukować. Możesz wybrać spośród listy dostępnych typów kalendarzy — rocznych, miesięcznych i tygodniowych — albo skonfigurować własny korzystając z poniższego formularza. Wszystkie kalendarze dostępne są nieodpłatnie i mogą być drukowane dowolną liczbę razy.

Kalendarz Google

Przygotowaliśmy kalendarz niedziel handlowych 2022 w Google. Kliknij TUTAJ, by dodać go do swojego kalendarza.

Zakaz handlu w niedziele - kogo nie obowiązuje?

Od zakazu handlu w niedziele obowiązują wyjątki. Nie podlegają pod niego on m.in. cukiernie i kawiarnie, stacje paliw, kwiaciarnie czy sklepy z prasą.

Złamanie zakazu handlu i otwarcie sklepu w niedziele grozi karą od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a jeśli zakaz ten jest łamany notorycznie - nawet kara ograniczenia wolności.

Które sklepy będą otwarte w niedziele niehandlowe?

Biedronka, Lidl, Aldi

Biedronka, Lidl, Aldi oraz inne sieci marketów spożywczych w najbliższą niedzielę niehandlową otworzą sklepy w województwie lubelskim i podkarpackim. W większości przypadków będą to placówki zlokalizowane w pobliżu granicy. Ich otwarcie ma pomóc w organizacji pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Dodatkowo markety obniżają ceny części produktów.

Biedronka

Biedronka planuje otworzyć wszystkie sklepy na terenie województwa lubelskiego i podkarpackiego w najbliższą niedzielę niehandlową. Łącznie będzie to około 300 placówek handlowych. Nie wiadomo, w jakich godzinach będą funkcjonowały poszczególne sklepy.

Lidl

Lidl przekazał, że „wybrane sklepy w województwie lubelskim oraz podkarpackim będą czynne także w niedziele niehandlowe”. Biuro prasowe sieci marketów dodaje, że otwarcie części placówek ma „ułatwić dokonywanie zakupów”, m.in. na potrzeby uciekających przed wojną ludzi z Ukrainy.

 • Lubaczów;
 • Jarosław;
 • Przemyśl ul. 29 listopada 10;
 • Przemyśl ul. Adama Mickiewicza 46;
 • Lesko;
 • Ustrzyki;
 • Tomaszów Lubelski;
 • Zamość, ul. Jana Pawła II 4;
 • Zamość, ul. Sadowa 10;
 • Zamość, ul. Sikorskiego 5;
 • Krasnystaw, ul. Poniatowskiego 6a lok. 1;
 • Włodawa, ul. Chełmska 27.

Aldi

Sklepy Aldi w województwach przygranicznych będą otwarte także w niehandlowe niedziele od godziny 10:00 do 17:30, począwszy od najbliższej niedzieli, czyli 6 marca – informuje biuro prasowe sieci oraz dodaje, że ceny najczęściej kupowanych produktów spożywczych obniżono o maksymalnie 25 proc., a produktów z kategorii odzież, tekstylia domowe - o 30 proc.

Auchan

Z kolei „na parkingach sklepów Auchan w Krasnem pod Rzeszowem oraz dwóch sklepów w Lublinie zorganizowane zostały punkty, w których uchodźcy mogą odpocząć oraz otrzymać posiłek i ciepłe napoje. Sklepy te będą otwarte także w niedziele niehandlowe” – podaje biuro prasowe Auchan.

Sklepy online czynne są cały czas

zakupy strony telefonu

Sklepy internetowe to świetny pomysł na biznes, jednak musimy pamiętać, że aktualnie jest ich naprawdę wiele. Ustawodawca przewidział długą listę wyjątków. Dlatego aby ułatwić Wam zdobycie konkretnych informacji przygotowaliśmy listę sklepów zamkniętych w dni wolne.

Na szczęście zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje w sklepach internetowych. Te nadal funkcjonują, choć dostawy odbywają się zazwyczaj w tygodniu.

Nie tylko sklepy osiedlowe, ale nawet małe supermarkety coraz częściej są czynne w każdą niedzielę. Placówki chętnie korzystają z wyjątku polegającego na możliwości otwarcia w niedziele niehandlowe placówek pocztowych. Dla sprzedawców to dodatkowy zarobek, dla klientów możliwość zrobienia niezbędnych zakupów także w niedzielę.

Zanim pojedziesz do sklepu

Zanim pojedziesz do sklepu upewnij się, czy 24.04 wypada niedziela handlowa, czy musisz jeszcze trochę poczekać z zakupami. W większość niedziel obowiązuje zakaz handlu w wielkopowierzchniowych sklepach. Dzięki temu pracownicy sklepów również mają wolne, ale klienci mają mniej okazji, by zrobić zakupy.

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do zmiany obrazu handlu detalicznego w Polsce, zwiększając jednocześnie wpływ technologii cyfrowych na preferencje zakupowe Polaków.

Sklepy obchodzą zakaz handlu w niedzielę

Serwis wyjaśnia, że usługa na razie działa w kilkunastu z ponad 80 sklepów sieci — głównie w Tarnowie i okolicach. "Przypomnijmy, że już wcześniej sklepy tej monopolowej sieci były czynne zarówno w niedziele handlowe, jak i niehandlowe. Od 2018 r. korzystały z wyłączeń dla placówek pocztowych" - czytamy.

Wiadomoscihandlowe.pl tłumaczą, że ustawa ws. zakazu handlu w niedzielę dopuszcza możliwość prowadzenia handlu "w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku. "Inna możliwa opcja to próba skorzystania z dość nieostrego wyłączenia dla placówek handlowych organizowanych wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych, tematycznych lub sportowo-rekreacyjnych" - czytamy.

Zakaz handlu w niedziele uderza w małe sklepy

Prawie 60% przedsiębiorców jest przeciwnych zakazowi handlu w niedziele, a najwięcej przeciwników znalazło się wśród mikrofirm – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Z badania wynika, że sektor MSP generalnie nie popiera propozycji zaostrzania ograniczenia handlu, poprzez m.in. propozycję doprecyzowania pojęcia placówki pocztowej – przeciwko temu pomysłowi opowiada się 55% ankietowanych. Największy odsetek badanych będących przeciwko zaostrzeniu to mikroprzedsiębiorcy, spośród których aż 61% nie popiera tego postulatu, w tym 36% w sposób zdecydowany. Własny biznes vs etat. Co pochłania więcej czasu?