Jak wybrać urządzenie do robienia naleśników?
Wszyscy uwielbiają naleśniki. Słodkie lub słodkie, posmarowane masłem, pieczone, naleśnikowe lub po prostu takie. A jeśli myślisz, że nie lubisz naleśników, to po prostu nie znalazłeś odpowiedniego przepisu. Nie jest jednak łatwo zrobić je idealnie - piękne, cienkie, a nawet z dziurką. Często są obrzydliwe - przywierają do patelni, przypalają się, zamieniają w lepkie grudy... W czym więc tkwi sekret? Oczywiście, trzeba wiedzieć, jak prawidłowo zagnieść ciasto, ale równie ważne jest to, w czym się je piecze. Można wypróbować patelnie do pieczenia, aby sprawdzić, która z nich najlepiej się sprawdzi. O wiele łatwiej jest kupić maszynę do robienia naleśników.
Jak działa urządzenie do robienia naleśników
Nazwa naleśnikarka może być myląca. Jest to znacznie bardziej wszechstronne urządzenie do gotowania, niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Naleśnikarka może być używana do pieczenia naleśników, frytek i kanapek na ciepło. Jego powierzchnię można przekształcić w powierzchnię do smażenia, aby szybko przygotować śniadanie. Można też użyć go jako podstawki pod gorące naczynia, aby utrzymać ciepło. Na przykład, jeśli podawana jest wielodaniowa kolacja.
Urządzenie do pieczenia naleśników jest proste: korpus z ukrytym wewnątrz elementem grzejnym, powierzchnia do smażenia, na którą wylewa się ciasto. Pieczenie naleśników na płycie do naleśników jest znacznie łatwiejsze niż na patelni:
- Nie ma potrzeby spłaszczania ciasta (wystarczy wylać je na powierzchnię smażenia i spłaszczyć specjalną łopatką w kształcie litery T);
- Odwracanie naleśnika ułatwiają bardzo niskie boki patelni;
- Nieprzywierająca powłoka patelni zapobiega przywieraniu naleśników i ułatwia ich odwracanie, ponieważ ciasto nie przywiera.
Nieprzywierająca powłoka pozwala na smażenie naleśników bez użycia oleju. Jedzenie jest zdrowsze i pozbywa się nieprzyjemnego zapachu spalonego oleju.
Rodzaje wypiekaczy do naleśników
Istnieją dwa rodzaje naleśnikarki: klasyczna i zanurzeniowa. Modele klasyczne mają płaską powierzchnię do smażenia. Ciasto wylewa się na nią w taki sposób, aby można było przygotować jeden lub więcej naleśników jednocześnie.
Istnieją modele, które pieką ciasto z obu stron w tym samym czasie - dzięki górnej pokrywie. Dzięki temu ciasto szybciej się smaży. Jest to przydatne podczas przygotowywania naleśników z polewą. Do dwustronnej naleśnikarki należy jednak wlać dokładnie odmierzoną ilość ciasta. W przeciwnym razie ciasto będzie ściekać po brzegach, gdy pokrywa zostanie zamknięta.
Modele zanurzeniowe gotują w inny sposób niż zwykle. Ciasto wlewa się do dołączonej do zestawu formy. Ciasto naleśnikowe jest podgrzewane i zanurzane w formie.
Ciasto pozostaje na powierzchni smażenia - tylko na tyle długo, aby upiec jeden cienki placek. Inne potrawy są trudne do przygotowania za pomocą tego urządzenia.
Średnica i liczba naleśników
Najczęściej spotykane modele mają powierzchnię do smażenia o stałej średnicy. Ciasto rozprowadza się na nich za pomocą specjalnej szpatułki. Najpopularniejsze rozmiary patelni do naleśników to 20 i 30 cm.
Niektóre modele mogą piec od dwóch do sześciu naleśników lub frytek jednocześnie. Mają one specjalne kieszenie na kilka sztuk o średnicy od 9 do 13 cm.
Tak, naleśniki będą małe, ale zadowolą kilka osób naraz. A gotowanie zajmie o wiele mniej czasu - tak długo, jak długo będziesz w stanie wyjąć chrupiące naleśniki i napełnić je.
Jeśli masz naprawdę dużą rodzinę, najlepszym wyborem dla Ciebie będzie naleśnikarka na kilka naleśników. Nie zapominaj także o rozwiązaniach uniwersalnych. Na rynku można znaleźć modele z wyjmowanymi panelami. Pozwalają one jednym ruchem zmienić dużą powierzchnię do smażenia w kilka mniejszych.
Regulacja mocy i temperatury
Najważniejszą cechą urządzenia do naleśników jest jego moc. Wpływa to na czas pieczenia. Modele do użytku domowego mają zazwyczaj moc od 400 do 1500 W. Czy chcesz szybciej upiec stos chrupiących ciasteczek? W takim przypadku należy wybrać urządzenie o większej mocy - od 1000 W. Dla niedoświadczonych kucharzy lepsze są modele o mniejszej mocy. Podczas gotowania masz czas na przygotowanie kolejnej porcji składników. Ponadto urządzenie o mniejszej mocy zużywa mniej energii elektrycznej.
Funkcja regulacji temperatury umożliwia ustawienie stopnia wysmażenia naleśników. Ma to oczywiście wpływ na szybkość gotowania. Jeśli zależy Ci na krótszym czasie gotowania, ustaw temperaturę na maksimum. Jeśli nie masz czasu na poświęcanie naleśnikom pełnej uwagi, możesz ustawić niższą temperaturę i zwracać uwagę na naleśnikarkę tylko od czasu do czasu.
Funkcja ta jest również przydatna podczas przygotowywania naleśników, racuchów lub tostów. Rozgrzana do czerwoności powierzchnia nie jest odpowiednia dla tych potraw. Mogłyby po prostu przypalić się na zewnątrz i stać się wilgotne w środku.
Materiał obudowy
Korpus formy do naleśników może być metalowy lub plastikowy. Każda z nich ma zarówno wady, jak i zalety. Metalowa obudowa jest bardziej wytrzymała. Jest bardziej odporny na działanie czynników mechanicznych i termicznych podczas długotrwałego gotowania. Jednocześnie metalowe urządzenia do gotowania naleśników są cięższe.
Plastikowa obudowa mniej nagrzewa się podczas gotowania i trudniej jest ją poparzyć w razie przypadkowego dotknięcia. Tworzywo sztuczne jest mniej trwałe, ale łatwiej je przenosić ze względu na niewielką wagę.
Dodatkowe funkcje
Naleśnikarka jest często dostarczana ze wszystkimi akcesoriami potrzebnymi do pieczenia. Chochla do ciasta (zwykle wystarcza na jedną partię) i różne szpatułki do rozpłaszczania ciasta i przewracania naleśników. Czasami dołączane są książki z przepisami. Z pewnością przydadzą się one początkującym kucharzom.
Czasami w zestawie znajdują się małe patelnie wok. Umożliwiają one przekształcenie patelni do naleśników w patelnię do fondue z sosem. Można z niego przyrządzać różne sosy - sos czekoladowy, serowy, pikantny.
Producenci zadbali o to, aby był on łatwy do przenoszenia i przechowywania. Niektóre modele są wyposażone w:
- uchwyty do przenoszenia - dzięki nim nie trzeba się martwić, jak przenieść gorące urządzenie podczas ieczenia z miejsca na miejsce, jeśli zajdzie taka potrzeba;
- schowek na akcesoria - umożliwia przechowywanie specjalnych szpatułek razem z urządzeniem do naleśników;
- Odłączany przewód, który można zwinąć i schować w razie potrzeby (dzięki temu opiekacz do naleśników zajmuje mniej miejsca).
Jak napisaliśmy powyżej, niektóre modele są wyposażone w zdejmowane panele. W tym przypadku można wybrać pieczenie jednego dużego naleśnika lub kilku małych.
Wskazówki dotyczące wyboru
Miłośnicy bardzo cienkich naleśników powinni zwrócić uwagę na modele wyposażone w funkcję immersji. Zapewniają one łatwe obracanie podczas gotowania i minimalną grubość naleśników.
Do naleśników, frytek i innych produktów lub do ich podgrzewania należy wybrać wersję z regulacją temperatury.
Masz dużą rodzinę i częstych gości? Jest to dobry powód, aby pomyśleć o naleśnikarce z czterema lub sześcioma kształtami i mocą 1000 W lub większą.
Potrzebujesz uniwersalnego urządzenia? Zwróć uwagę na klasyczne modele z wyjmowanymi panelami i regulacją temperatury.
Nie należy zapominać, że naleśnikarki mają powłokę nieprzywierającą. Używaj raczej drewnianych lub teflonowych szpatułek niż metalowych. Powierzchnię smażenia należy czyścić wyłącznie miękką gąbką lub ściereczką. Nie należy używać ściernych środków czyszczących. Naleśnikarkę należy czyścić po zakończeniu gotowania, gdy urządzenie całkowicie ostygnie i jest odłączone od gniazdka. Przy odpowiedniej pielęgnacji naleśnikarka będzie służyć przez wiele lat.