7 powodów, dla których warto kupić elektryczną szczoteczkę do zębów

Główną przyczyną najczęstszych problemów stomatologicznych jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Subtelność nauki polega nie tylko na doborze odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów, ale także na technice szczotkowania. Aby ocenić jakość pielęgnacji, można kupić w aptece specjalny barwnik spożywczy, który pokaże, ile płytki nazębnej pozostaje na zębach po umyciu ich zwykłą szczoteczką.

Głównym zadaniem elektrycznej szczoteczki do zębów jest skuteczne usuwanie płytki nazębnej i zapobieganie wielu chorobom jamy ustnej. Ale to nie jest jego jedyna zaleta. Przyjrzyjmy się, dlaczego nawet najdroższe elektryczne szczoteczki do zębów są warte swojej ceny.

Łatwe czyszczenie

Wydaje się, że szczoteczki elektryczne są bardzo trudne w obsłudze i zupełnie niezrozumiałe. W rzeczywistości jest jednak dokładnie odwrotnie. Zgodnie z zaleceniami dentystów, nie wystarczy szczotkowanie zębów w górę i w dół zwykłą szczoteczką. Szczoteczkę należy trzymać pod kątem 40-45 stopni, wykonując ruchy wymiatające od podstawy dziąseł ku górze. Duże główki zwykłych szczoteczek są dość niewygodne w wykonywaniu wielu czynności, od ruchów wymiatających po czyszczenie odległych zębów, języka, dziąseł i policzków.

Szczotki elektryczne są dostępne jako szczotki mechaniczne, soniczne i ultradźwiękowe, w zależności od częstotliwości drgań. Impulsy elektryczne napędzają głowicę, zapewniając skuteczne czyszczenie przy minimalnym wysiłku.

toothbrush mechanical, sonic and ultrasonic

Elektryczna szczoteczka do zębów robi wszystko. W zależności od konfiguracji i sposobu działania wibruje, skręca się lub wykonuje dyskretne ruchy ósemkowe. Wystarczy ustawić szczoteczkę pod kątem i przesuwać ją po zębach.

Jeśli zastanawiasz się, jak nakładać szczoteczkę, jak mocno dociskać lub jak długo czyścić, szczoteczka również Cię o tym poinformuje. Wiele urządzeń posiada timery, czujniki ciśnienia, a nawet całe aplikacje z poradami dotyczącymi higieny. Poinformuje Cię, czy nacisk był zbyt mocny, powie Ci, kiedy należy ponownie rozpocząć szczotkowanie, kiedy należy je przerwać itd. Podsumowując, nie ma się czego obawiać przed przejściem na szczotkowanie elektryczne - nie jest to tak skomplikowane, jak się wydaje.

Jakość czyszczenia

Jakość szczotkowania zębów szczoteczką manualną jest bezpośrednio związana z tym, jak dobrze i dokładnie szczotkujesz zęby, a w drugiej kolejności z konstrukcją i włosiem samej szczoteczki. W przypadku elektrycznego jest na odwrót.

Istnieją trzy rodzaje szczoteczek elektrycznych: rotacyjne, soniczne i ultradźwiękowe. W pierwszym przypadku głowica szczotkująca porusza się tam i z powrotem z częstotliwością do 18 000 obrotów na minutę, czasami obracając się wokół własnej osi.

Te dźwiękowe mają znacznie większą prędkość, do 62 000 obr/min, dzięki generatorowi dźwięku. Ultradźwiękowe, jak sama nazwa wskazuje, działają na ultradźwięki i są uważane za najbardziej zaawansowane i skuteczne, choć są mniej popularne ze względu na wysoki koszt.

Wszystkie trzy rodzaje szczoteczek są wielokrotnie skuteczniejsze niż zwykła szczoteczka do zębów. Szczoteczki elektryczne mogą usuwać uporczywe zabrudzenia, skutecznie czyścić trudno dostępne miejsca i głębokie przestrzenie międzyzębowe. Nie trzeba też gwałtownie pocierać zębów ani naciskać na szczoteczkę - urządzenia działają bardzo delikatnie nawet w przypadku uszkodzonego lub cienkiego szkliwa. Są łatwe w pielęgnacji i nadają się dla dzieci i osób starszych.

Aby mieć pewność, że szczoteczka spełni Twoje oczekiwania, przed zakupem porozmawiaj ze swoim dentystą. Twój dentysta będzie w stanie powiedzieć, jaki rodzaj szczoteczki i główek jest dla Ciebie najlepszy.

Oszczędność czasu i pasty do zębów

Szczotka mechaniczna

Czyści zęby, wykonując ruchy posuwisto-zwrotne i pulsacyjne głowicy dyszy, która ma głównie kształt okrągły. Prędkość obrotowa może wynosić od 2 000 do 30 000 obrotów na minutę. Zapewnia najdelikatniejsze czyszczenie spośród wszystkich szczoteczek elektrycznych.

Szczotka dźwiękowa

Wytwarzając fale dźwiękowe, zmusza włosie do wykonywania ruchów okrężnych lub wymiatających. Skutecznie i bez wysiłku usuwa płytkę nazębną i patogenną mikroflorę jamy ustnej. W przeciwieństwie do szczoteczki ultradźwiękowej, jest ona odpowiednia dla dzieci i może być używana jako pierwsza szczoteczka do samodzielnego szczotkowania zębów.

Szczotka ultradźwiękowa

Wytwarza wyższe fale dźwiękowe niż zwykła szczoteczka soniczna. Dźwięk nie jest wyczuwalny dla ludzkiego ucha, ale zapewnia wysokie tętno na minutę. Skutecznie usuwa nie tylko płytkę nazębną, ale także kamień nazębny, przebarwienia szkliwa i bakterie powodujące powstawanie ubytków.

Oszczędność czasu i pasty do zębów

Czyszczenie całej jamy ustnej za pomocą elektrycznej szczoteczki do zębów zajmuje średnio od 1,5 do 2 minut. Natomiast w przypadku ręcznego jest to czas dwukrotnie dłuższy. Dwie minuty w porównaniu z czterema minutami mogą wydawać się niewielką różnicą, ale dla tych, którzy nie lubią tego obowiązku, jest to duża różnica. W przypadku szczoteczki elektrycznej potrzeba średnio 2-3 razy mniej pasty do zębów niż w przypadku szczoteczki manualnej. Osoby dbające o zdrowie mogą pozwolić sobie na stosowanie drogiej, starannie dobranej pasty do zębów i elektrycznej szczoteczki do zębów - będzie to następowało bardzo powoli.

Idealne dla dzieci

Dla wielu niemowląt przyzwyczajanie ich do higieny jamy ustnej jest bolesnym i nieprzyjemnym doświadczeniem. A dla wielu rodziców wyjaśnienie dziecku, dlaczego i jak prawidłowo myć zęby, to prawdziwy ból głowy.

Idealne dla dzieci

Elektryczne szczoteczki do zębów mogą zamienić żmudny obowiązek w świetną zabawę. Niektóre modele dla dzieci są dostępne w jasnych, kolorowych obudowach z ulubionymi postaciami z bajek i kreskówek. Oprócz przyjaznego dzieciom wzornictwa, proces czyszczenia w takich urządzeniach jest często połączony z elementami gry: muzyką, odliczaniem, aplikacją na smartfona. Krótko mówiąc, producenci robią wszystko, aby zachęcić małego fidgeta i przekonać go, że mycie zębów jest fajne. I to działa!

Pielęgnacja dziąseł

Używanie szczoteczki manualnej do czyszczenia lub masażu dziąseł nie jest zbyt wygodne ani przyjemne, zwłaszcza jeśli dziąsła są uszkodzone i wrażliwe. Szczoteczki o średniej i dużej twardości powodują ból, natomiast szczoteczki bardzo miękkie wygodnie czyszczą dziąsła, ale mogą nie radzić sobie z płytką nazębną. Elektryczna szczoteczka do zębów - zwłaszcza dźwiękowa lub ultradźwiękowa - jest delikatna i dyskretna dla dziąseł. Niektóre urządzenia mają nawet oddzielną funkcję masażu przeznaczoną specjalnie dla dziąseł. To z kolei zapobiega krwawieniu, zapaleniu i obrzękowi dziąseł.

Zindywidualizowana opieka

Dzięki elektrycznej szczoteczce do zębów rutynę szczotkowania można w pełni dostosować do aktualnych potrzeb. Bardziej zaawansowane urządzenia mają zazwyczaj wiele trybów pracy: delikatna szczoteczka, masaż, wybielanie, polerowanie, głębokie czyszczenie itd.

Zwolennicy konwencjonalnej pielęgnacji często mówią, że przestawienie się ze szczotki manualnej na elektryczną może być trudne, a wiedza techniczna przez długi czas wydaje się niewygodna. Aby rozwiązać ten problem, producenci dodają do funkcji swoich szczoteczek specjalny tryb przyzwyczajania. W zależności od marki szczoteczki może to być realizowane w różny sposób, ale sens jest ten sam: w ciągu 1-2 tygodni szczoteczka stopniowo zwiększa swoją moc z najniższego ustawienia do normalnego, tak aby użytkownik mógł płynnie przyzwyczaić się do nowego doświadczenia.

Jedna szczotka wystarcza dla całej rodziny

Do użytku zbiorowego najlepiej wybierać szczoteczki z miejscem do przechowywania główek lub, jeszcze lepiej, ze środkiem do dezynfekcji UV. W ten sposób można nie tylko wygodnie przechowywać główki szczoteczki, ale także zachować pełną higienę. Faktem jest, że jeśli dysze dla różnych osób zostaną ułożone w tym samym miejscu, ryzyko przeniesienia bakterii z jednej osoby na drugą jest ogromne. Jest to szczególnie ważne, gdy wśród użytkowników są dzieci. Po użyciu dysze są dezynfekowane promieniami UV, które zabijają wszystkie zarazki.

Dlaczego warto kupić elektryczną szczoteczkę do zębów?

Zalety elektrycznej szczoteczki do zębów to nie tylko licznik czasu. Najważniejsze z nich to:

  • Skuteczne usuwanie płytki nazębnej;
  • oszczędzanie pasty do zębów;
  • delikatne czyszczenie;
  • Masaż dziąseł;
  • wymienne dysze.

Jak prawidłowo szczotkować zęby szczoteczką elektryczną

Jak prawidłowo szczotkować zęby szczoteczką elektryczną

Elektryczna szczoteczka do zębów jest naprawdę fajna, ale nie stanowi panaceum, jeśli nie szczotkujesz zębów prawidłowo. Oto przypomnienie, jak to zrobić:

  1. Szczotkowanie zębów trwa średnio 1,5-2 minuty. Mniej znaczy skuteczniej, nawet przy użyciu najfajniejszych i najszybszych szczoteczek. Potrzebna jest również pasta do zębów do szczoteczek elektrycznych.
  2. Powoli przesuwaj szczoteczkę wzdłuż rzędu zębów. Szczotkuj zęby od zewnątrz, wewnątrz, a następnie zdecydowanie od góry. Nie należy wywierać zbyt dużego nacisku na zęby. Jeśli Twój model jest wyposażony w czujnik nacisku, szczoteczka powiadomi Cię, jeśli będziesz szczotkować zbyt mocno.
  3. Pamiętaj, aby na koniec oczyścić język.
  4. Po wieczornym szczotkowaniu zębów warto użyć irygatora do pełnego oczyszczenia jamy ustnej. Nie zapominaj też o masowaniu dziąseł co najmniej raz dziennie.
  5. Głowicę czyszczącą należy zawsze wymieniać co 3 miesiące. Włosie zużyje się, straci swój kształt, a jakość czyszczenia będzie znacznie niższa. Ponadto na powierzchni szczoteczki mogą pozostać bakterie.

Niewłaściwa elektryczna szczoteczka do zębów może spowodować uszkodzenie jamy ustnej. Przed zakupem elektrycznej szczoteczki do zębów dla siebie lub dziecka należy zawsze skonsultować się z lekarzem, który przedstawi szereg wymagań i zaleceń, aby pomóc w wyborze typu i głowicy w zależności od stanu i właściwości zębów i dziąseł.