Elektryczne szczoteczki do zębów - pięć mitów

Od zarania dziejów szczoteczka do zębów przeszła znaczące zmiany, zwłaszcza pod względem wzornictwa. Obecnie składa się z ergonomicznego uchwytu i specjalnej części roboczej (ruchomej główki z włosiem),które są oddzielone szyjką. Producenci starają się maksymalnie zwiększyć ich możliwości czyszczenia i inne. W związku z tym dzisiejsze odmiany stają się coraz bardziej wyrafinowane i funkcjonalne.

Leczenie stomatologiczne jest kosztowne, więc lepiej nie doprowadzać go do stanu krytycznego. Elektryczne szczoteczki do zębów nie są już nowością w pielęgnacji jamy ustnej, ale wiele osób nadal nie ma zaufania do tej technologii. Przyglądamy się pięciu najpopularniejszym mitom, które zniechęcają do zakupu tak przydatnego gadżetu.

To boli, a jeśli boli, to jest szkodliwe

Przeciwwskazania do stosowania:

Zanim wyciągniesz ostateczne wnioski dotyczące szczotki elektrycznej, musisz zrozumieć, dlaczego to boli. Tutaj może być kilka opcji.

Po pierwsze, Szczotki elektryczne mają przeciwwskazania. Nie są odpowiednie dla użytkowników z wadami szkliwa, dlatego przed zakupem należy skonsultować się z dentystą. Tymczasowe przeciwwskazania obejmują zapalenie dziąseł, a także okresy pooperacyjne. We wszystkich innych przypadkach użycie pędzla jest całkowicie bezpieczne.

Często ból jest spowodowany niewłaściwym użyciem szczoteczki - na przykład zbyt silnym naciskiem. Modele elektryczne obracają się, wykonują ruchy posuwisto-zwrotne i zamiatają z dużą prędkością, dzięki czemu nie trzeba wywierać zbyt dużego nacisku. W zaleceniach zwykle stwierdza się, że szczotkowanie powinno odbywać się "poprzez lekkie dotykanie powierzchni zębów i krawędzi dziąseł".

Jeśli nadal odczuwasz niewielki ból, możesz wymienić główkę szczoteczki, co jest jedną z kluczowych zalet modeli elektrycznych. Głowice szczotek z włosiem są dostępne w grubościach od 0,15 do 0,23 mm. Istnieją główki szczoteczek z miękkim włosiem do zębów wrażliwych oraz główki szczoteczek z miękkim włosiem dla osób z uszkodzonym szkliwem lub dużą wrażliwością dziąseł. Ponadto wielu producentów oferuje główki szczoteczek o różnych kształtach, dzięki czemu można znaleźć najwygodniejszą dla siebie szczoteczkę.

Głowice szczotek z włosiem są dostępne w grubościach od 0,15 do 0,23 mm

Bolesne odczucia mogą utrzymywać się do 3 dni po użyciu szczoteczki. W każdym razie szczotkowanie zębów szczoteczką elektryczną bez wyraźnych przeciwwskazań nie może być szkodliwe, ponieważ usuwanie płytki nazębnej i resztek pokarmu sprzyja jedynie higienie jamy ustnej.

Szczoteczki elektryczne ścierają szkliwo z powodu dużej prędkości obrotów

Szkliwo jest najtwardszą częścią zęba, dlatego praktycznie nie da się go usunąć ani zwykłą, ani elektryczną szczoteczką do zębów. Włosie szczoteczki jest bardziej podatne na zużycie, więc nie trzeba się martwić o ścieranie szkliwa, niezależnie od tego, jak szybko działa szczoteczka elektryczna.

szkliwo zębów

Równolegle zalecamy uważne monitorowanie czasu szczotkowania zębów. Dla większości osób ze zdrową jamą ustną zaleca się szczotkowanie zębów przez co najmniej 2 minuty. To wystarczy, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia. Czas można wydłużyć, jeśli masz jakieś konstrukcje ortodontyczne.

Szczotka elektryczna nie jest w stanie uszkodzić szkliwa zdrowych zębów, jeśli przestrzegasz zasad użytkowania. Co więcej, takie modele pozwalają na najbardziej efektywne rozłożenie obciążenia na powierzchnię w porównaniu do konwencjonalnych szczotek. W konstrukcji szczotek elektrycznych znajduje się również specjalny czujnik ciśnienia, który da Ostrzeżenie po silnym naciśnięciu. Często jest zegar — mierzy czas czyszczenia zębów z dokładnością do sekundy.

Uporczywe krwawienie z dziąseł

Jak powiedzieliśmy wcześniej, szczotka jest całkowicie bezpieczna, jeśli jest używana prawidłowo. Przyczyną krwawienia w jamie ustnej może być:

  • zapalenie dziąseł;
  • niewłaściwe czyszczenie lub zbyt sztywne włosie;
  • nieprawidłowe użycie nici dentystycznej;
  • zapalenie przyzębia, beri-beri, zapalenie jamy ustnej;
  • silna płytka nazębna, która uszkadza błonę śluzową.

Konieczne jest zidentyfikowanie problemu u dentysty, a następnie poddanie się odpowiedniemu leczeniu. Przy zdrowych zębach i prawidłowej obsłudze szczoteczka o odpowiedniej sztywności, w tym elektryczna, nie spowoduje krwawienia.

Zęby poluzowują się na skutek wibracji

Innym popularnym mitem jest przekonanie wielu osób, że szczoteczkę do zębów można porównać do szlifierki ze względu na jej mechanizm obrotowy, a wibracje mogą nawet rozluźniać zęby. Włosie szczotki pracuje bardzo szybko, wibrując z prędkością do 62 000 drgań na minutę. Jednak siła tych drgań nie jest w stanie rozluźnić zdrowych zębów, nawet przy silnym nacisku.

Częstotliwość oscylacji szczoteczek do zębów

Zaniedbanie czyszczenia może natomiast powodować chwiejność zębów. Zapalenie, próchnica, zapalenie przyzębia - te i wiele innych przyczyn może prowadzić do chwiejności zębów.

Szczoteczki elektryczne uszkadzają wypełnienia, protezy i inne struktury zębów

Ten mit powstał,ponieważ wypełnienia najczęściej wypadają podczas jedzenia lub mycia zębów. Z szczotki elektromechanicznej uszczelka może rzeczywiście wylecieć, ale tylko wtedy, gdy jest już wystarczająco stara lub osłabiona pod wpływem próchnicy. W takim przypadku wypadnie bez względu na to, jakiego pędzla użyjesz. W przypadku nowych wypełnień szczotka elektryczna jest całkowicie bezpieczna. Zgadzam się, trudno nazwać pieczęć wysokiej jakości, jeśli jest w stanie wypaść z jedzenia lub mycia zębów.

Elektryczna szczoteczka do zębów jest równie bezpieczna jak zwykła, ale w większości przypadków przy prawidłowym użyciu oferuje znacznie większą skuteczność.