butelka na syrop

Czy syrop z karobu jest rzeczywiście zdrowszy od cukru?

Syrop karobowy składa się z mieszaniny cukrów: sacharozy, glukozy i fruktozy. Nie można go zatem uznać za słodzik - w rzeczywistości jest to cukier.

Syrop ten może być wykorzystywany do produkcji wyrobów cukierniczych. Nie jest to jednak dobry zamiennik do celów medycznych, np. w produktach dla osób z cukrzycą, czy do znacznego obniżenia kaloryczności potraw.

Opowiem Ci, czym syrop z karobu różni się od zwykłego cukru stołowego i czy jest zdrowszy.

1

Co to jest syrop carobowy

Syrop z karobu, czyli szarańczynu, powstaje z miąższu owoców szarańczynu. Jest to wiecznie zielona roślina drzewiasta z rodziny strączkowych. Pochodzi z Bliskiego Wschodu. Obecnie uprawiany jest w basenie Morza Śródziemnego, Afryce Północnej, Ameryce Południowej i Środkowej, Australii i Indiach.

Owoce szarańczynu to wydłużone, skórzaste strąki z cukrowym miąższem i dużymi, twardymi nasionami.

Idealne dla dzieci

Tak wygląda drzewo karobowe. Źródło: wikipedia.org

Z nasion drzewa karobowego wytwarza się gumę, która jest wykorzystywana jako zagęszczacz i stabilizator w różnych gałęziach przemysłu. Miąższ strąków jest źródłem składników odżywczych, głównie węglowodanów.

Do produkcji syropu strąki pozbawia się nasion, lekko suszy i rozdrabnia. Strąki moczy się przez dzień w wodzie, następnie odcedza i gotuje w łaźni parowej, aż do odparowania nadmiaru płynu. Następnie syrop przelewa się do szklanych słoików i przechowuje w temperaturze +4 °C.

Syrop z karobu ma silny aromat, który przypomina kawę lub czekoladę. Na Bliskim Wschodzie i w krajach śródziemnomorskich od wieków wykorzystywany jest do konserwowania owoców sezonowych oraz wyrobu ciast i domowych wyrobów cukierniczych.

Idealne dla dzieci

Syrop karobowy. Źródło: wikipedia.pl

2

Skład syropu z karobu

Dokładny skład chemiczny miąższu owoców szarańczynu zależy od odmiany drzewa, warunków jego uprawy, terminu zbioru i sposobu przechowywania strąków. Na skład syropu wpływa również czas i temperatura odparowania. Ale podstawowe właściwości odżywcze są takie same wśród różnych marek syropu.

Głównym składnikiem syropu z karobu jest cukier. Większość produktu zawiera zwykły cukier stołowy, czyli sacharozę. Obecna jest również glukoza, fruktoza i maltoza. Cukry stanowią do 71% masy produktu.

Oprócz cukru syrop zawiera niewielkie ilości mikroelementów - potasu, fosforu, wapnia - oraz różne związki bioaktywne, np. antyoksydanty. Ponadto zawartość antyoksydantów w syropie jest wyższa niż w naparze z surowego miąższu szarańczynu: obróbka cieplna zwiększa stężenie związków bioaktywnych.

Syrop z karobu zawiera również niewielką ilość 1-questozy. Związek ten można zaliczyć do prebiotyków, czyli rozpuszczalnego włókna roślinnego, które nie jest trawione przez organizm człowieka, ale służy jako pokarm dla pożytecznych bakterii w jelitach. To prawda, że w składzie syropu jest bardzo mało 1-cestozy - zaledwie 0,2 g na 100 g. W syropie nie ma innego błonnika.

Produkt zawiera również niewielką ilość związku insulinopodobnego - D-pinitolu. Doświadczenia na zwierzętach pokazują, że podawanie tego związku w czystej postaci szczurom jest pomocne w zwalczaniu zaburzeń metabolicznych. Nie ustalono jednak, czy składnik ten działa w syropie.

3

Właściwości użytkowe syropu z karobu z naukowego punktu widzenia

Syrop z karobu to cukier z niewielkim dodatkiem korzystnych substancji, w szczególności mikroelementów i antyoksydantów. Negatywny wpływ dużych ilości cukru na zdrowie człowieka jest dobrze zbadany. Związków bioaktywnych w produkcie jest zbyt mało, aby korzyści przewyższały potencjalne szkody. Syrop z karobu nie jest więc uważany za produkt leczniczy i nie był badany w badaniach klinicznych.

Syrop z karobu budzi zainteresowanie głównie jako naturalny zamiennik cukru w przemyśle spożywczym.

Jego wprowadzenie do receptur może być nieco bardziej przydatne niż dodanie zwykłego cukru lub fruktozy:

  1. Zastąpienie sacharozy lub fruktozy syropem z karobu zmniejsza całkowitą ilość cukru w gotowym produkcie, ponieważ daje bardziej wyrazisty słodki smak.
  2. Integer aliquam suscipit tellus sagittis in.
  3. Syrop ma dobre właściwości funkcjonalne i organoleptyczne, które są podobne do kakao, bez tłuszczu. Ma również niższą wartość kaloryczną niż cukier. To wszystko sprawia, że dzięki syropowi z karobu można nieco obniżyć kaloryczność przygotowywanych potraw.
  4. Przyjemny smak syropu pozwala na ograniczenie ilości aromatów i wzmacniaczy smaku. A obecność związków o właściwościach antyoksydacyjnych zmniejsza zapotrzebowanie na konserwanty.

Gotowe produkty, w których cukier został zastąpiony syropem z karobu, są mniej kaloryczne i zawierają mniej składników, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Są to jednak nadal zwykłe słodkie produkty, a nie żywność dietetyczna odpowiednia dla osób, które muszą ograniczyć węglowodany lub słodycze.

4

Jak stosować syrop z karobu

Syrop z karobu nie zawiera żadnych substancji leczniczych, dlatego nie należy go przyjmować po prostu pijąc go po łyżeczce lub rozcieńczając w wodzie.

W Internecie można znaleźć porady, aby pić go na zatrucia, problemy żołądkowe i jelitowe, wysokie ciśnienie krwi i inne problemy. Jednak w żaden sposób nie może pomóc na te dolegliwości.

Syrop tlenowy dobrze jest stosować w domowej kuchni. Można go dodać do wypieków takich jak muffiny, ciasta, naleśniki czy domowe słodycze. Może również poprawić smak smoothies z owoców, herbaty, gorącego mleka lub kakao.

5

Czy cukier należy zastąpić syropem z karobu

Tak. Jeśli lubisz jego smak w wypiekach lub napojach.

Niekoniecznie. Jeśli konieczne jest ograniczenie cukru z powodów medycznych, np. z powodu cukrzycy lub w celu utraty wagi.

Syrop z karobu składa się głównie z cukrów przyswajalnych, które mogą szybko dostać się do krwiobiegu, tak jak zwykły cukier. Okazuje się, że dla osób, które muszą ograniczyć ilość węglowodanów w swojej diecie, zastępowanie jednego drugim nie ma większego sensu.

Wszystkie syropy o wysokiej zawartości cukrów prostych zaliczane są do cukrów dodanych, których ilość w diecie nie powinna być zbyt duża.

Wartość kaloryczna syropu karobowego wynosi średnio około 270 kcal na 100 g, zwykłego cukru około 380 kcal na 100 g. Różnica jest, ale oba produkty są dość kaloryczne.

6

Gdzie kupić syrop z karobu i ile kosztuje

Syrop z karobu ma jedną przewagę nad cukrem: jest tani. Ta zasada sprawdza się w wielu krajach na świecie, ale nie w Rosji.

Karob rośnie na ubogich glebach wapiennych w regionach o klimacie zbliżonym do śródziemnomorskiego. Owocuje tam, gdzie inne rośliny uprawne nie mogą przetrwać.

Z tego powodu produkty z karobu zawsze były tanie w jego rodzimych regionach: używane do karmienia zwierząt gospodarskich i ucieczki przed głodem w latach złych zbiorów.

Dla wielu krajów południowych, zwłaszcza rozwijających się, zastąpienie cukru syropem z karobu jest ekonomicznie opłacalne. W Rosji jednak carob nie rośnie, a jego produkty syropowe są droższe niż te z cukrem, choć nie różnią się od nich znacząco.

Jeśli porównać ten syrop z innymi syropami z owoców lub drzew, takimi jak syrop klonowy, syrop daktylowy, syrop morelowy lub syrop winogronowy, które są podobne cenowo, syrop z karobu byłby nieco zdrowszy, ponieważ zawiera więcej przeciwutleniaczy.

Syrop z karobu można kupić na każdym bazarze. Cena za litr produktu zaczyna się od 25 zł.

Idealne dla dzieci

Allegro.pl Syrop z owoców drzewa świętojańskiego karob 250 ml